روش محاسبه خمس به زبان ساده

طريقه محاسبه خمس به زبان ساده

زمانروش محاسبه آسان خمس محاسبه براى اينكه خمس ارباح مكاسب را محاسبه كنيم، ابتدا بايد سال خمسى خود را مشخص كنيم.

تعيين ابتداى سال خمسى بدست مكلف نمى باشد، بلكه يك امر واقعى است; مثلا رأس سال خمسى براى كارمندان يا كليه كسانى كه حقوق ماهيانه دارند، روزى است كه اولين حقوق خود را دريافت مى كنند و براى مغازه دار روز شروع به كاسبى او و براى كشاورز روز برداشت اولين محصول مى باشد.
بطور كلى ابتداى سال خمسى روزى است كه انسان اولين درآمد خود را بدست مى آورد و پس از گذشت يك سال از آن روز بايد هر ساله در همان روز خمس خود را محاسبه نمايد. سال خمسى مى تواند به اختيار مكلف شمسى يا قمرى باشد.

روش محاسبه در روزى كه بايد خمس محاسبه شود، ابتدا شخص اموال مورد تعلق خمس را برآورد مى كند;
مثلا مواد خوراكى كه در آن روز در خانه دارد مانند گندم، برنج، گوشت، حبوبات، قند و بطور كلى هر چيزى كه با استفاده از آن، خود آن چند از بين مى رود، قيمت آنها را محاسبه مى كند و همچنين هر مقدار پول نقد را كه در آن روز در خانه يا بانك براى او باقى مانده است، با آن جمع مى كند و مثلا همه اينها روى هم يكصدهزار تومان مى شود.
آنگاه یک پنجم از اين مقدار يعنى بيست هزار تومان خمس آن مال مى شود و اين مقدار را بايد به ولى امر خمس يا نماينده او (معمولا در هر شهرى يك نماينده وجود دارد مثلا امام جمعه شهر) بپردازد. اگر به هر دليلى نخواهد در آن روز خمس را نقداً بپردازد، بايد حتماً از ولى امر خمس يا نماينده او اجازه بگيرد و طبق نظر او عمل كند.
وگرنه حق تصرف در اموالى را كه خمس بر آن تعلق گرفته و نپرداخته است ندارد. موارد استثناء خانه اى كه انسان در آن زندگى مى كند، وسيله نقليه اى كه مورد نياز انسان است، لباس هاى مورد نياز و در شأن انسان، وسايل خانه مانند يخچال، گاز، رختخواب، ظروف آشپزخانه، تلويزيون، هديه (به نظر بعضى از مراجع) جهيزيه دختر و غيره از مواردى هستند كه خمس ندارند.
خمس باید به مرجع تقلید یا نماینده او پرداخت شودو اگر به هر نحو در جای دیگر (مثلا کمک به فقرا،سادات،مساجد،و...) مصرف شود خمس به حساب نمی آید و از ذمه انسان ساقط نمی شود. -کسی که چند سال از اولین درامد او می گذرد و تا بحال خمس نداده ، باید در اسرع وقت یک روز را به عنوان سال خمسی قرار داده و حساب کند و در مورد بدهی سالهای قبل باید با نماینده مرجع تقلید مصالحه کند و مال او از حرام پاک شود.

دو روش ارسال سئوالات خمس برای شما:

ارسال پیام به مدیریت سایت ((در صورتی که مایلید ما حساب سال شما را طبق نظر مرجع تقلید تان حساب کنیم ، شماره تلفن همراه خود را در بخش تماس با ما ثبت کنید تا فرم مربوط به  محاسبه خمس به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام به مدیریت کانالبرای سرعت و دقت بیشتر محاسبه به شماره (09194086142  تلگرام ) پیامی با مضمون
( درخواست سئوالات خمس ) بفرستید تا سئوالات مربوط به محاسبه خمس برایتان در تلگرام ارسال گردد.

شما اینجا هستید: خانه خمس سوالات خمس روش محاسبه خمس به زبان ساده